Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

09.01.2023
121
Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans, karnavalın renklerini ve Latin Amerika halklarının geleneklerini anımsatan tipik bir Brezilya müziği ve dansı olarak tanınır. Latin Amerika halkının temsilcilerinin söylemekten hoşlandıkları gibi Brezilya sambası ve müziği, onların günlük streslerden ve günlük gerçeklerden uzaklaştıran ruh ve müzik terapisidir.

Samba’nın Tarihi

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Samba, Brezilya kökenli bir danstır. İsim muhtemelen Angola lehçesinden geliyor. Dansın ortaya çıkışı, 1900’lerin başlarına, çoğunlukla Afro-Brezilyalılardan, göçmenlerden veya Brezilya’ya sınır dışı edilenlere atfedilir.

Brezilya’da samba okullarının sayısını saymak imkansızdır. Samba dansının önemli bir bileşeni, karın, pelvis ve bacakların hızlı hareketlerine neden olan heyecan verici vuruşlardır. Vücut, vücudun tüm kısımlarını dolduran ritmik titreşimlerle doludur.

Samba dakikada 50-52 vuruşluk bir tempoda, 2/4 veya 4/4’lük sürelerde icra edilir. Bir Samba dersi için yaklaşık olarak 300-450 Kcal harcanır.

Samba’nın Faydaları

 • Vücudun kardiyovasküler sistemini iyileştirir ve güçlendirir
 • Kas koordinasyonu kurulur
 • Kas tonusu ve hareket gücü oluşturur
 • Tüm vücudun çalışmasını sağlar, kasları uyumlu bir şekilde geliştirir
 • Osteoporoz gibi kemik ve eklem hastalıklarının insidansını azaltarak iskelet sistemini uyarır.
 • Duruşu iyileştirir
 • Ritim duygusu geliştirir
 • Genel durumu iyileştirir, iyi bir ruh haline katkıda bulunan adrenalin ve serotonin üretimi nedeniyle stresi azaltır
 • Yaş, fiziksel durum veya teknik eğitim ne olursa olsun kısıtlama olmaksızın herkes için uygundur.

Samba okullarının özellikleri

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Samba ilk olarak Brezilya’nın doğu (kıyı) bölgelerinde ortaya çıktı. Yavaş yavaş, büyük şehirlere ve küçük köylere nüfuz ederek dans gelişti. Herhangi bir folklor fenomeni gibi, belirli yerel özellikler kazanarak değişken hale geldi. Bu açıdan samba, bir dilin gelişimi ile karşılaştırılabilir. Konuşmanın edebi bir versiyonu vardır ve başka bir bölgede yaşayan birinin anlamayabileceği yerel lehçeler vardır.

Aynı metamorfozlar dansta da meydana geldi. Şehir sambası, kırsal kesimdekiyle hiç de aynı değil. Brezilya’nın bir bölgesinin dansı diğerinden önemli ölçüde farklıdır. Bu nedenle ülkede çok sayıda samba okulu bulunmaktadır. Samba’yı esas olarak etkileyici balo salonu versiyonundan biliyoruz. Ancak, diğerler türleri de bulunmaktadır:

 • Samba de roda: Bu tür, toplu dansın en eski biçimi olarak kabul edilir. Bir daire şeklinde dizilmiş, sadece kadınlar dans eder, erkekler ise eşlik eder.
 • Samba no pe: Bu, karnaval alaylarında en sık gördüğümüz varyanttır. Kadın aslında hareketsiz duruyor ama aynı zamanda dans ediyor.
 • Samba de Gafieira: Rock and roll unsurları içeren bir danstır.

Tarih boyunca samba, vals ve aerobik, hip-hop ve rap, reggae ve Brezilya rock unsurlarıyla desteklenmiştir. Bu dansın etkileyici bir spor versiyonu ve asil bir “salon” versiyonu var. Hüzünlü bir lirik samba ve erotik imalar içeren açık sözlü bir versiyonu var. Başlangıçta, bu dans ritüel danslarla ilişkilendirilir. Sadece eğlence ve kutlama ruhuna değil, aynı zamanda dini imalara da sahiptir.

Samba ve diğer danslardan farkı

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Tabii ki, böylesine kışkırtıcı ve özgür bir dans, yalnızca yıllık ortalama hava sıcaklığının 20° C’nin altına düşmediği sıcak bir iklime sahip bir ülkede kök salabilirdi. Brezilya, sambanın yalnızca “güçlü kökler saldığı” değil, aynı zamanda Avrupa Vals’inin yanı sıra Rock and roll ve disko gelenekleriyle de zenginleştiği verimli bir yer haline geldi.

Danstan karmaşık balo dansı unsurlarını çıkarırsanız, etek uçlarında yer alan boncuklarla ateşin etrafındaki vahşilerin danslarına benzeyecektir. Samba’nın karmaşık müziğe ihtiyacı yoktur. En basit enstrüman olan tef, marakas, davul, tam-tam gibi aletlerle çok muhteşem müzikler elde edilebilecektir. Müzik aletlerinin yokluğunda bir melodi söyleyebilir ya da sadece ellerinizi çırpabilirsiniz.

Samba’nın karmaşık müziğe ihtiyacının olmaması, dans etmenin kolay olduğu anlamına gelmemeli. Salsa oldukça zorlu bir danstır. Ön hazırlık yapmadan tüm sansı tamamlamak neredeyse imkansızdır. Bize serbest ritmik hareketler gibi görünen hareketler, uzun bir eğitim gerektirir ve katı kurallara tabidir. Dans salonunda her hareket aylarca uygulanır.

Rio de Janeiro’da Karnaval

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Samba Uzak Ülkeden Gelen Egzotik Dans

Dünyadaki milyonlarca insan Brezilya hakkında hiçbir şey bilmiyor olabilir, ancak neredeyse herkes gezegenimizin ana gösterilerinden biri olan Brezilya karnavalını duymuştur. Çeşitli samba okullarının sokak yarışmaları, karnaval alaylarının prototipi haline geldi. Aslında karnaval, bu tür okulların bugüne kadar görkemli bir rekabeti olmaya devam ediyor.

Bugün şov, küresel ölçekte büyük bir gösteri halini almış olmakla birlikte aynı zamanda Brezilya için bir tanıtım seremonisi haline gelmiş durumda. Bazı samba okulları, programın hazırlanmasına, dansçıların donanımına ve hareketli platformların tasarımına bir milyon dolardan fazla para harcıyor.

Platformdaki dans, balo salonu dansçılarının yarışmalarında görmeye alıştığımız etkileyici kompozisyonlardan önemli ölçüde farklıdır. Platformdaki kız bütün gün dans etmek zorunda kaldığından çok fazla hareket edemeyebilir. Ek olarak, muhteşem bir tüy kıyafeti içinde aktif olarak hareket etmek zordur ve bu kıyafetin ağırlığı 50-60 kg’a ulaşır.

İlginç gerçekler

Samba, bir dizi farklı türü bir araya getirir. Bu bir şarkı, bir dans ve bir yaşam tarzı olarak değerlendirilebilir. Samba’nın birçok yüzü var. Kışkırtıcı tutkulu bir dans veya sakin bir felsefi kompozisyon olabilir. Sambaya hayran kalıyoruz, dansçıların güzel vücutlarına hayran kalıyoruz, gün boyu bu kadar umursamaz ve içtenlikle dans edebilenlere imreniyoruz.

 • Samba sadece bir dans değil, hareketlerin, müziğin ve şarkı söylemenin organik bir bileşimidir. Samba’nın şarkı versiyonunun icracısına “sambista” denir.
 • Samba’nın hayatta kalan en eski müzik kaydı, “Pelo Telefone” karnaval şarkısının yer aldığı 1917 tarihli bir kayıttır. Bu kayıt Ernesto Joaquim Maria dos Santos (1890-1974) diğer adıyla “Donga” tarafından 27 Kasım 1916’da Rio de Janeiro Ulusal Kütüphanesi’nde yapılmıştır. Youtube linki “https://www.youtube.com/watch?v=-CUdd8K6YQw
 • Balo salonu yarışmalarındaki gösteri performanslarından bildiğimiz dansın bu versiyonuna, Brezilya’da “uluslararası versiyon” denir. Bu versiyon, ülkenin kendisinde çok popüler değildir.
 • Brezilya’da birkaç yüz samba okulu var. Zenginler ve ünlüler, fakirler ve sıradan insanların başvurduğu okullar bulunmaktadır.
 • Samba, Latin Amerika’da zorunlu bir balo salonu dans programıdır.
 • Sambadrome (karnavalın son bölümünün yapıldığı cadde) projesi, modern mimarinin kurucularından biri olan ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer tarafından gerçekleştirilmiştir.
Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status