Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

09.12.2022
112
Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır? Gebelik öncesi şeker hastalığı olmayan ancak şüpheli durumda olan anne adaylarına Şeker yüklemesi testi ne zaman yapılır? Şeker yüklemesi testi nedir? Anne adayları tarafından bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

 

Şeker Yükleme Testi Nedir?

Son zamanlarda anne adayları tarafından sıklıkla sorulan Şeker yükleme testi nedir? İlk kez gebeliği esnasında şeker metabolizmasında bozukluk belirtileri görülen anne adaylarının hamilelik diyabet hastası olup olmadığı hakkında yapılan bir testtir.

Şeker Yüklemesi Testi Ne Zaman Yapılır?

Şeker yüklemesi testi olacak anne adaylarına Şeker yüklemesi testi ne zaman yapılır? Şeker yükleme testi anne adaylarına gebeliğin 24 ile 28 haftaları arasında yapılmaktadır.

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

 

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Şeker yükleme yapılacak anne adaylarına Şeker yükleme testi nasıl yapılır? Anne adayına 50 gram glukoz içeren su içirilir. Anne adayına 50 gram glukoz içeren suyu içirildikten 1 saat sonra kan şekerine bakılır. Şeker yükleme testinin en doğru sonucu vermesi için test sırasında anne adayı ekstra fiziksel aktivite yapmamalı ve herhangi bir şey yememelidir.

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte Şeker Yüklemesinin Önemi Nedir? Yüksek Şekerin Riskleri Nelerdir?

Anne adayının gebelik öncesi veya gebelik esnasında şeker metabolizmasında sorun yaşamasına göre yüksek şekerin riskleri farklıdır. Gebelik esnasında çıkan şeker hastalığı gebelikten önce şeker hastalığı bulunan anne adayı ve bebeğine göre daha az riski bulunmaktadır. Gebelik esnasında yaşanan diyabetin riskleri şunlardır:

  • Gebelik zehirlenmesi

  • Yüksek tansiyon

  • Düşük tansiyon

  • Erken doğum

Gebelik öncesinde anne adayı diyabet ise bebeğinde anomoliler olabilir veya bebek fazla kilolu doğabilir. Bebeğin en sağlıklı şekilde doğması için şeker yükleme testi mutlaka yapılmalıdır. Bebeğin sağlıklı doğabilmesi ve anne adayına test sonucunda hamilelik diyabetine özel diyet, insülin verilmesi veya egzersiz uygulamaları gibi tedavi yollarından hangisinin uygulanacağını daha erken vakitte öğrenebilmek için Şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

Şeker yüklemesi hamileliğin 24 ile 28 haftaları arasında yapılmaktadır. Test sonucunun gebelik şekerinin olduğunu göstermesi üzerine bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için anne adayının durum ve özelliklerine bakarak tedavi yolu seçilir.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status