Şeker Yüklemesi Neden Önemli?

15.12.2022
129
Şeker Yüklemesi Neden Önemli?

Şeker Yüklemesi Neden Önemli? Gebelik öncesi şeker hastalığı yaşamayan ancak gebeliği sırasında ilk kez şeker metabolizmasında bozukluk görülen gestasyonel diyabet için Şeker yüklemesi neden önemli? Şeker yükleme testi nedir? Bilmesi gerekenler konular arasında yer almaktadır.

Şeker Yüklemesi Neden Önemli?

Şeker Yüklemesi Neden Önemli?

 

Şeker Yükleme Testi Nedir?

Son zamanlarda kadınlar tarafından sıklıkla sorulan Şeker yükleme testi nedir? İlk kez gebeliği esnasında şeker metabolizmasında bozukluk görülen anne adaylarına gebeliğin 24 ile 28 haftaları arasında anne adayının gestasyonel diyabet hastası olup olmadığını öğrenmek için yapılan bir testtir.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Şeker yükleme yapılacak anne adaylarına Şeker yükleme testi nasıl yapılır? Anne adayına 50 gram glukoz içeren su içirilir. Anne adayına 50 gram glukoz içeren suyu içirildikten 1 saat sonra kan şekerine bakılır. Şeker yükleme testi sırasında anne adayı ekstra fiziksel aktivite yapmamalı ve herhangi bir yememelidir. Bu kurallara uyduğu sürede şeker yükleme testi en doğru sonucu verecektir.

Şeker Yüklemesi Neden Önemli?

Şeker Yüklemesi Neden Önemli?

 

Gebelikte Şeker Yüklemesinin Önemi Nedir? Yüksek Şekerin Riskleri Nelerdir?

Anne adayının gebelik öncesi veya gebelik esnasında şeker metabolizmasında sorun yaşamasına göre yüksek şekerin riskleri farklıdır. Gebelik esnasında çıkan şeker hastalığı gebelikten önce şeker hastalığı bulunan anne adayı ve bebeğine göre daha az riski bulunmaktadır. Gebelik esnasında yaşanan diyabetin riskleri şunlardır:

  1. Gebelik zehirlenmesi
  2. Yüksek tansiyon
  3. Erken doğum
  4. Düşük

Gebelik öncesinde yaşanan diyabet bebekle anomolilere ve bebeğin fazla kilolu doğmasına neden olmaktadır. Gebelik öncesi diyabete sahip olan annelerin doğumu sezeryan ile yaptırılmaktadır. Doğum sezeryan ile yapılacağından dolayı sezeryan doğumun riskleri de bulunmaktadır.

Şeker Yüklemesi Neden Önemli?

Şeker Yüklemesi Neden Önemli?

 

Gebelik Şekerinin Tedavi Yolları Nelerdir?

Gebelik diyabeti olan anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığı için belirli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Gebelik diyabeti için diyet, egzersiz uygulamaları, insülin verilmesi gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Gebelik diyabeti için yapılan bu tedavi yöntemleri annenin durum ve özelliklerine bakılarak seçilmektedir. Annenin beslenmesine dikkat etmesi halinde ilerleyiş yeteri kadar değil ise egzersiz uygulamaları egzersiz uygulaması ile de gerekli ilerleme alınamazsa insülin verilmesi tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Anne adayına Şeker yüklemesi neden önemli? Anne adayı ve bebeğin sağlığını korumak için önemlidir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status