Siber Güvenlik

Web
11.01.2023
108
Siber Güvenlik

Siber güvenlik, herhangi bir kuruluşta sürdürülmesi gereken önemli bir uygulamadır. Bilgi güvenliğinin amacı, hassas bilgilerin yetkisiz kişilerin eline geçmesini engellemektir. Bu, şifreleme ve verilerin yetkisiz kullanıcılar tarafından düzenlenmesini önleme yoluyla yapılabilir. Bu aynı zamanda iyi bir anahtar yönetimi politikası uygulamak anlamına da gelir. Örneğin, bir şirket verilerini birden fazla güvenli konumda yedeklemelidir. Yedekleme, gelir ve itibar kaybına neden olabilecek saldırılara karşı korunmak için önemli bir adımdır.

Siber Saldırı Türleri

Siber saldırganların sisteminize girmesinin birçok yolu vardır. Bazı örnekler kötü amaçlı yazılım, kod enjeksiyonu veya botları kullanmayı içerir. Botlar, bir arama motorunun arama dizinine eklemek için bir web sitesini taramak gibi belirli bir görevi yerine getirmek üzere tasarlanmış uygulamalar ve web siteleridir.Bir diğeri ise sosyal medya kullanımıdır. Bilgisayar korsanları, sosyal profilleriniz aracılığıyla kuruluşunuzun ne yaptığı hakkında fikir edinebilir.

Sosyal medyada çok fazla bilgi paylaştığınızda, kendinizi hacklenmeye açık hale getirirsiniz. Doğru yazılımı kullanarak sosyal hesaplarınızın güvende olduğundan emin olabilirsiniz.Ancak, siber güvenlik yönetilmesi çok karmaşık bir konudur. Sisteminizin tüm yönlerini kapsayan bir güvenlik programı düşünmek isteyebilirsiniz. Özellikle, sektörünüzde karşılaştığınız riskleri belirlemeli ve bunları azaltmak için bir plan geliştirmelisiniz.

 

Siber Saldırılara Karşı Güvenlik

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), risk yönetimi için bir temel sunan bir siber güvenlik çerçevesi geliştirmiştir. Örneğin, tüm elektronik kaynakların sürekli olarak izlenmesini önermektedir. Benzer şekilde, en etkili güvenlik çözümleri gibi en iyi uygulamaların bir listesini sunar ve sizi siber güvenliğin temelleri konusunda eğitir.En iyi uygulamalar arasında bir saldırı tespit sisteminin kullanılması yer almaktadır. Saldırı tespit sistemi bir bilgisayar sistemine giren trafiği izler ve kötü niyetli faaliyetleri tespit eder.

Siber Güvenlik

Siber Güvenlik

İdeal olarak, bir saldırı tespit sistemi, verilerin gizliliğini ve bütünlüğünü sağlayan SSL/TLS kullanımı gibi belirli politikaları arayacaktır.Dünya teknolojik açıdan daha gelişmiş hale geldikçe, başarılı siber güvenlik stratejileri uygulamak için daha fazla zorluk ortaya çıkmaktadır. Örneğin, şirketler buluta geçtiğinde, yeni bir güvenlik açığı kategorisi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, giderek daha fazla insan internete ve diğer dijital iletişim ağlarına eriştikçe, giderek daha fazla bilgiye erişilebilmektedir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status