Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

07.01.2023
150
Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir? Goji berry; daha çok Çin’de yetişen, Türkiye’de de kurt üzümü olarak anılan, çilekgiller familyasından bir meyvedir. Çin’de aşağı yukarı 1700 senedir sarfedilen meyvenin tadı, hem yaban mersinine üstelik kiraza benzemektedir. Parlak al renkli, tatlı ve sulu bir meyvedir. Taze yahut kurutulmuş durumda tüketilebilir. Ülkemizde genellikle kurutulmuş durumu bulunsa dahi üretim sahalarının yükselmesi ile beraber taze durumuna de ulaşmak çok daha basit duruma gelecektir.

Meyve, Çin’de yüzyıllardır; yemeklerde, tatlılarda ve çay olarak tüketilmektedir. Geleneksel Çin tıbbında büyük bir yeri vardır. Son senelerde sağlığa olan faydaları ayrım edilince dünya genelinde yoğun alaka görmeye başlamıştır. Güçlü bir antioksidan olan ve C vitamini içeren goji berry’nin Asya’dahi uzun hayata katkı sağladığı düşünülmektedir.

Goji Berry’in Faydaları Nelerdir?

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

C vitamini deposu olan goji berry, soğuk algınlığına çok iyi gelir. Bir portakalın dört katı kadar C vitamini içerdiği argüman edilmektedir.

 1. Sakinleştirici ve stresi azaltıcı tesiri vardır. İçeriğinde çöküntü ve anksiyeteye iyi gelen maddeler keşfedilmiştir.
 2. Gastrit ve ülser gibi mide problemlerinde yararlı bulunmuştur.
 3. Uzak Doğu ve Asya’dahi kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır.
 4. Şeker hastaları üstünde faydaları görülmüştür. Ancak ilaç kullanan şeker hastalarının bu meyveyi kullanmadan evvela doktorlarına danışmaları gerekmektedir.
 5. Kötü kolesterol üstünde azaltıcı tesiri vardır.
 6. İçeriğindeki A vitamini gözler için çok faydalıdır.
 7. Enerji verir, halsizliğe iyi gelir.
 8. Kanser hastalarının iyileşmesinde etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 9. Karaciğer ve böbrek hastaları için faydalıdır. Çin’de karaciğer kanseri tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
 10. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Erken yaşlanmayı engelleyici özelliği vardır.
 11. Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunun sayısını artırdığı gösterilmiştir. Bu sebeple büyüme, ilerleme üstüne pozitif tesiri vardır.
 12. İçerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı koruyucu tesiri vardır.
 13. Yağ yakımını hızlandıran goji berry zayıflamada dayanak olarak kullanılabilir.
 14. İçeriğindeki kalsiyum kemik sihhati için faydalıdır.
 15. Kararınca kullanıldığında uykuyu düzenlediği, rahat bir uyku düzeni sağladığı ileri sürülmektedir.
 16. İçeriğindeki aminoasitler sebebiyle aç olmama duygusal verir.

Goji Berry Nasıl Kullanılmalıdır?

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Modern tıp, ademoğlu yaşamının zamanını ve niteliğini çoğaltmak için devamlı çalışıyor. Bir yandan dahi geleneksel tıbbın nimetlerinden faydalanıyor. Bunu yapar iken de en çok bitki ve naturel gıda kaynaklarını kullanıyor. Goji berry meyvesi de son senelerde bilindik duruma gelen, naturel ve yararlı gıdalar arasında. Çin’de binlerce senedir faydasından yararlanma edilen meyve, bundan sonra garplı toplumlar yönünden dahi büyük talep görüyor.

“Goji berry nedir, nasıl tüketilir, faydaları ve zararları nelerdir?” gibi esas soruların beraberinde “Goji berry meyvesi nerede satılır?”, “Goji berry nereden bulabilirim?” gibi sorularınıza dahi yazımız vasıtasıyla cevap bulabilirsiniz.

Goji Berry Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Bir dolu faydasından bahsetmiş olduğumuz goji berry meyvesinin elbet zararları dahi bulunmaktadır. Goji berry, her ne kadar şeker hastaları için yararlı olsa dahi ilaç kullanan hastaların bu meyveyi kullanmadan evvela doktorlarına danışmaları lazım olur. Goji berry, kanı sulandıran ilaçların tesirini artırmaktadır. Bu ilaçları kullanan hastaların dahi meyveyi tüketmeden evvela hekimlerine danışmaları lazım olur. Aşırı tüketildiğinde amel yapıcı tesiri vardır ve hipertansiyona yol açabilir.

Goji berry ekstrem derecede selenyum içerdiğinden gebe bayanların bu meyveyi tüketmesi sakıncalıdır. Enerji düzeyini artırıcı tesiri sebebiyle hiperaktiviteye yol açabilir. Goji berry’i çok bitirmek baş dönmesine yol açabilir. Alerjik bünyeye sahip şahıslarda; kaşıntı, aksırma ve öksürüğe yol açabilir.

Goji Berry Ne Kadar Tüketilmelidir?

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Meyvenin faydalarından faydalanmak için günlük 30-50 gr arası goji berry tüketebilirsiniz. Daha çok miktarda goji berry kullanımı, yukarda saydığımız negatif hallere yol açabilir. 100 gr yaş goji berry meyvesi aşağı yukarı 83 kaloridir. Kurutulmuş halinin 1 tatlı kaşığı eğer 15 kalori barındırmaktadır. Goji berry meyvesi salatalarda, çorbalarda ve çay olarak tüketilebileceği gibi kek ve kurabiyelere katılabilir. Müsli ile karıştırılarak nefis bir kahvaltı hazırlanabilir.

Goji Berry Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Goji berry meyvesi, son günlerde rejim listelerinde sık sık yer alıyor, cılızlaşmak talip şahıslar yönünden büyük alaka görmektedir. “Goji berry diyeti” olarak isimlendirilen diyetler de mevcuttur. Bu tip diyetler eğer tek bir gıdanın tüketimine ağırlık veren sıhhatsiz diyetler eğer tercih edilmemelidir. Ancak sıhhatli beslenmek talip şahıslar, faydalarını aşikar bulundurarak bu meyveyi tüketebilir. Goji berry zayıflama hapı ve goji berry kreminin beraberinde zayıflamaya tesir ettiği argüman edilen goji berry çayı ve goji berry suyu gibi ticari mamüller, pekçok noktada satışa sunulmaktadır.

Goji Berry Zayıflamanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Goji berry, tatlı bir meyve olduğu durumda düşük glisemik indekse sahiptir. Kan şekerini süratli yükseltmediği gibi iştahı azaltır. Çok yüksek kalori içeren başka tatlıları bitirmek yerine bu meyveyi tüketerek tatlı ihtiyacınızı giderebilir, daha düşük kalori alabilirsiniz.

Aminoasitlerden yana varlıklı bir gıda olması meyvenin çok vakit doymuş hissettirmesine yardım eder. Bu sebeple ara öğünlerde tüketildiğinden, anne öğünlere kadar doymuş kalmanıza olanak tanır. Goji berry’nin metabolizmayı süratlendirici tesiri de vardır. Günlük lif ihtiyacını büyük oranda karşılar. Yüksek lif içeriği ile kabızlığı engel olur. Sindirim düzeninizin daha iyi işlevini gerçekleştirmesine dayanak verir. İçeriğindeki yüksek krom sebebi ile şekerin parçalanmasını hızlandırır, yağların depolanmasını azaltır. Goji berry’deki tiamin, hem karbonhidrat metabolizmasına üstelik tiroit bezinin tertipli işlevini gerçekleştirmesine yardım eder.

Goji berry meyvesi, diyetin beraberinde kesinlikle tavsiye edilen egzersizleri de daha basit yapmanızı sağlar. Kas kuvvetini arttırmasının beraberinde extra enerji verir. Goji berry meyvesinin taze tüketilmesinin zayıflama üstünde tesirli olduğu gösterilmiştir. Kuru meyvenin zayıflama üzerindeki tesiri daha sınırlıdır.

Diyet yapar iken hiç bir gıda maddesine mucize gözüyle bakmamak lazım olur. Hiç bir gıda tek başına zayıflatmaz. Goji berry meyvesi de tek başına mucizeler yaratan bir gıda değildir. Diyetisyenin düzenleyeceği elverişli bir rejim listesi ve tertipli spor ile birlikte diyete yardımcı olarak kullanılabilir.

Goji Berry Nereden Satın alınır?

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Goji berry meyvesini nerede bulabilirim derseniz;taze goji berry meyvesi ülkemizde yeni yeni bulunmaya başlamıştır. Kurusuna pekçok market ve kuru yemişçiden ulaşabilirsiniz. Meyvenin kg fiyatı 60-80 TL arasında değişmektedir.

Daha sıhhatli bir tüketim için vakumlu ve kapalı ambalajlarda satılanları tercih etmek lazım olur. Rengi bozuk yahut değişmiş durumda satılan meyveler, sağlınıza zarar verebilir. Bu sebeple satın alırken dikkatlice denetim etmenizi öneririz.

Goji Berry Nerede Yetiştiriliyor?

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Goji Berry Faydaları Nedir

Goji berry meyvesinin anne vatanı Çin’dir. “Goji berry Türkiye’de nerede yetişir?” sorusunun cevabı eğer henüz yoktur. Ancak Karadeniz ve Akdeniz’in nemli iklimi meyvenin fidanları için bilhassa uygundur. Taze meyvenin halihazırda satışı olmasa dahi son senelerde goji berry fidanı ülkemizde de satışa sunulmuş ve pekçok yerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Hatta satılan fidanlardan satın alıp balkonda yetiştirmek dahi mümkün olabilir. Ancak anne vatanına göre değişik iklim ve toprak özelliklerinde yetişen goji berry’nin gıda özelliklerinin de değişik olacağı unutulmamalıdır.

Goji Berry Fidanı Nereden Alınır?

Goji berry fidanlarına fidan satışı yapan fidanlıklar, seralar vasıtasıyla erişebileceğiniz gibi İnternet üzerinden; bitki, bitki tohumu ve fidan satan e-ticaret sitelerinden de ulaşabilirsiniz.

Goji Berry Tohumu Nereden Alınır?

Goji berry tohumdan dahi kolaylıkla yetiştirilebilir. Goji berry tohumlarına İnternet üzerinden satım yapan sitelerden ve fidanlıklardan ulaşabilirsiniz.

Goji Berry Çayı Nereden Satın Alınır?

Zayıflamaya dayanak veren bir meşrubat olduğu argüman edilen goji berry çayı, poşetler durumunda satılan hazır paketlerden uygulanacağı gibi direkt olarak kuru meyvelerin kaynatılmasıyla dahi hazırlanıyor. Yeşil çaylı yahut yalın goji beryy çay türleri; İnternet sitelerinde, aktarlarda ve birtakım marketlerde satışa sunuluyor. Bu çay kısaca; “Goji berry nerede bulunur?” sorusuna cevap olabilecek bütün satım noktalarında tüketicilere ulaştırılmaktadır.

Goji Berry Kremi Nereden Satın Alınır?

Goji berry zayıflama hapı ve zayıflama kremi gibi mamüller genellikle İnternet üzerinden pazarlanmaktadır. Ayrıca aktarlarda dahi kolaylıkla bulabilirsiniz. Goji berry kremi kozmetik mamüller satan mağazalarda bulunabilmektedir. Pek çok merdiven altı ürünün de İnternet’ten pazarlandığı göz önüne alındığında bu ürünleri bilhassa resmi satım sitelerinden temin etmek çok önemlidir.

Goji berry nereden alınır, faydaları nelerdir öğrendiğinize göre seçenek tıbbın ilgilerini üstüne çektiği goji berry meyvesini elverişli miktarlarda, sıhhat halinize göre hekiminize danışarak kullanabilmeniz mümkün. Sağlığınızla alakalı pekçok hususta meyvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status