Sınavdan Düşük Not alan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

21.12.2022
117
Sınavdan Düşük Not alan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Bilinçli ebeveynler en çok “sınavdan düşük not alan çocuğa nasıl davranmalı?” sorusunu sorarlar okul döneminde. Çünkü onlar çocuklarına olması gerektiği gibi davranmak isterler. Eğer siz de onlardan biriyseniz unutmayın ki bir çocuğun zayıf notları mutlaka başarısızlık anlamına gelmeyebilir. Karne nihai amaç değildir; daha ziyade, çocuğun neyi iyi yapması gerektiğine dair geri bildirim sağlayan bir araçtır. Notları düşük olsa bile, bir genci cesaretlendirmek ve yeteneklerine inanmak onun özgüvenini artıracaktır.

Bunları uygulamaya koymak için belli başlı aksiyonlar da alınmalıdır. Hadi gelin hepsini öğrenelim.

Sınavdan Düşük Not Alan Çocuklara Yapılması Gerekenler

Gençler öncelikle akademik başarıları için teşvik edilmelidir. Anne babalar, çocuklarının yüksek notlarına kötü notlarından daha fazla önem vermelidir.

Ayrıca düşük notları yükseltmek için neler yapılabileceğini gençle tartışmak gerekir. Genci sinirlendirecek, güvenini sarsacak tavırlar sergilemekten kaçınmak ve notlar bir çocuğun başarısını veya başarısızlığını göstermediği için bu şekilde değerlendirmemek de gerekir.

Sonuç olarak sınavdan kötü not alan çocuğa nasıl davranılır merak edenlerin bu maddeleri mutlaka uygulaması gerekir.

Sınavdan Düşük Not alan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Sınavdan Düşük Not alan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuğa Faydası Dokunacak Bir Sessizlik

Çocuklarınızın dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmasına ve tutarlı bir ev ödevi rutini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Onlara yardım etme isteğinizi de gösterir bu ve motive eder. Bunun için çocuklarınızın ihtiyaç duyabileceği ek okul malzemeleriyle bir yer oluşturun! Yani sınavdan kötü not alan çocuk için çalışmalarını yapabileceği huzurlu bir alan verin.

Sınavdan Düşük Not alan Çocuğa Nasıl Davranmalı?2

Sınavdan Düşük Not alan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Onlara Yardım Edin

Her alışkanlık zararlı değildir. Sınavdan düşük not alan çocuk kötü bir evlat anlamına gelmez. Ona yardım edin. Okul sonrası programları oluşturun. Çocuklar bunun sonucunda okul ödevlerine dikkat etme ve bir gece önceden tamamlama alışkanlığı geliştirecekler. Geriye dönüp baktığınızda, bu apaçık görünebilir, ancak çocuklarınıza her zaman faydalı olacak bir şeye hazır olarak onlara ayırdıkları zamanı en iyi şekilde değerlendirmeyi öğretiyorsunuz.

İyi Ebeveynler Olun

Sınavdan düşük not alan çocuğa nasıl davranmalı?” sorusuna cevap ararken de olduğu gibi çocuğunuza dikkatli ve iyi bir şekilde yaklaşın. İletişimde kalmaya dikkat edin ve onu sevdiğinizi hissettirin. İyi ebeveynlik karşısında çocuklar yumuşarlar ve kendilerini kanıtlamak için daha iyi bir hale gelmek isterler. Böylece iki taraf da mutlu olur.

 

 

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status