UYKU DÜZENİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

02.12.2022
98
UYKU DÜZENİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

UYKU DÜZENİ NEDEN ÖNEMLİDİR? Uyku düzeni insan sağlığı için oldukça önemli bir durumdur. Hem zihinsel hem de bedensel olarak insanları rahatlatır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Düzenli uyku uyuyan insanlar gün boyu daha dinç ve dinamik olurlar.  Kaliteli ve düzenli uyku özellikle ifade edilmesi gerekir ki göz sağlığın oldukça fazla katkı sağlar.  Stresi minimum seviyeye indirmesi ile bilinen uyku aynı zamanda strese bağlı depresyona ruh ve sinir  bozukluklarına iyi gelmesi  ile bilinir. Yeterli ve iyi uyku her zaman beyni ve vücudu dinç tutmakta önemli bir rol oynamaktadır.

UYKU DÜZENİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

UYKU DÜZENİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kaliteli Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Uyku insanın hayat boyu ihtiyaç duyduğu bir dinlenme biçimidir.  Yaşam kalitemizi arttırmak, hem zihinsel  hem de bedensel anlamda vücudumuzu dinlendirmek için kaliteli uyku düzenine uyum sağlamamız gerekmektedir. Bunun için mümkün olduğu kadar  kaliteli uyku düzenini bozan durumlardan kaçınmalıyız.  Bu duruma örnek verecek olursak alkol, sigara ya da  aşırı kafein tüketimini yapmamalıyız.  Özellikle belirtilmesi gerekir ki alkol ve sigara uyku düzenini kesinlikle bozmaktadır. Aynı zamanda alkol ve sigara tüketen kişiler yorgun uyanacaklardır.

Bunun yanı sıra gündüz değil de gece uyumaya özen göstermelisiniz. Özellikle gündüz şekerleme yaptığınızda geceleri uyumak da zorluk çekebilmeniz mümkün bir durumdur.  Bunun için uyku saatine yakın bir saatte egzersiz yapmaktan, aşırı yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınmalısınız.   Uyumak için başka işlerle ilgilenmemelisiniz. Örneğin uyuma amacı ile telefon ekranına bakmamalısınız. Hatta uyumak için teknolojik araç ve gereçleri yatağınızdan, odanızdan çıkarmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sağlıksız bir uyku uyumuş olursunuz.

UYKU DÜZENİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

UYKU DÜZENİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Rahat Bir Uykuya Dalmak İçin  Neler Yapılmalıdır?

Uykuya kolay dalmak istiyorsanız sıcak ya da ılık duş alabilirsiniz. Uykudan önce kesinlikle  hamur işi, yağlı, kızartma yemekler tüketmemeniz gerekir. Bunun yanı sıra odanızın ışığını kapatıp uyumalısınız. Işık açıkken uyumak da zorlanabilirsiniz.  Bununla birlikte  rahatlatıcı ve dinlendirici müzikler dinleyebilirsiniz.

Düzensiz Uykunun Zararları Nelerdir

Düzensiz Uykunun Zararları Nelerdir

Düzensiz Uykunun Zararları Nelerdir?

Yazımızın son bölümünde  düzensiz uykunun zararlarını  listeledik. Aşağıda düzensiz uykunun açmış olduğu sorunlardan bahsettik:

  • Yüksek tansiyon

  • Ruh ve sinir bozuklukları

  • Obezite

  • Yorgunluk

  • Dikkat eksikliği

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status