Üzerlik Tohumu

09.12.2022
152
Üzerlik Tohumu

Üzerlik bitki tohumu, isminden de anlaşılacağı gibi üzerlik bitkisinden elde edilmektedir. Tohumlu meyveleri ile dikkat çeken üzerlik bitkisi çok uzun zamandır bitkisel tedavi olarak da değer görmektedir. Sıcak iklimlerde yetişen üzerlik bitkisinden elde edilen üzerlik tohumları genelde çay olarak tüketilmektedir. Olumsuz enerjilerden arındırdığını inanların bu bitkiyi yakarak evin içinde de gezdirirler. Halk ağzında nazar otu olarak geçmesi de bu sebepten dolayıdır. Geçmişi çok eski yüzyıllara dayanan üzerlik bitkisi ve tohumu, vücuda olan etkileriyle de merak ettirmektedir.

Üzerlik Tohumunun Faydaları

  • Üzerli tohumu, üst solumun yollarına iyi gelmektedir. Özellikle de burun tıkanıklığına da iyi gelmesinde büyük bir etkisi bulunmaktadır.
  • Antioksidan etkisi olmasından ötürü sadece burun tıkanıklığına değil, grip ve nezle gibi hastalıklarında oluşmasını engellemede büyük bir rol oynuyor, oluşan hastalıkların ise daha kısa süre de geçmesini sağlıyor.
  • Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor ve bağırsaklarda oluşan zararlı bakteri, parazit ve kurtların yok olmasını sağlar.
  • Hormonların da sağlıklı olarak salgılanmasında destek olan üzerlik, tohumu, özellikle de regl dönemi düzensiz olarak geçenlere önerilmektedir. Bu dönemlerinin ağrılı ve sancılı geçen kişilerin sancılarını hafifletmesinde yardımcı oluyor.
  • Saç ve saç derisini de olumlu yönde etkileyen üzerlik tohumu, saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerinin ve kırılmalarının da önüne geçmektedir. Bu özelliği sayesinde de saçların her zamankinden daha gür olarak ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor.
  • Depresyon ve stres başta olmak üzere olumsuz olan bütün ruh hallerinin düzelmesinde faydalı olur. Strese bağlı yaşanan baş ağrısı ve uyku problemlerinin de bu sayede çözüme kavuşmasını sağlıyor.
  • Üzerlik tohumu çayı düzenli olarak tüketildiği takdirde hafızayı güçlendirmesinde yararı olacaktır.
  • Bunların yanında da üzerlik tohumun vücutta oluşan iltihaplanmalarının da daha hızlı bir şekilde iyileşmesinde yardımcı olur.

Üzerlik Tohumu

Üzerlik tohumu çayı

uzerlik tohumu çayını hazırlamak için 2 su bardağı kadar suyu küçük bir tencereye ve ya büyük bir cezveye aktarın, içine de 2 tatlı kaşığı üzerlik tohumu ilave edin ve kaynamaya bırakın. Yaklaşık olarak 5 dakika kadar kaynattıktan sonra süzüp içindeki tohumları ayırın ve daha sonra afiyetle içebilirsiniz.

 

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status