Vajinal Kaşıntı Neden Gece Artar?

25.12.2022
106
Vajinal Kaşıntı Neden Gece Artar?

Genel olarak tüm kadınların yaşamlarında başına gelen en önemli sorunlardan biri de vajinal kaşıntı sorunları olmaktadır. Vajinal kaşıntı neden gece artar? Hemen hemen pek çok kadının başına gelen sorunlardan biri olarak vajinal kaşıntı kadın sağlığını tehdit eden son derece önemli rahatsızlıkların başında gelmektedir. Adet döngüsü ve menopoz gibi olayların sonucu olarak kadın üreme sistemi ile alakalı olan doku ile organlarda çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Kadın sağlığını ilgilendiren şikayetler arasında en çok görülen şikayetler arasında vajina kaşıntısı gelmektedir.

Vajina Kaşıntısı Nedir?

Kadınlarda vulva olarak da bilinen vajina üreme sisteminin vücut dışına açılan kısmı ile karın içinde kalan rahim ağzı arasında köprü görevi gören pek çok sayıda salgı bezinin yer aldığı esnek yapıda olan bölüme vajina denilmektedir. Vulvada gerçekleşen fizyolojik olaylar ya da sağlık sorunları vajinayı olumsuz olarak etkileyebildiği gibi rahimden kaynaklanan çeşitli haller vajinada bir takım sağlık sorunlarının gelişmesi adına uygun ortamı sağlayabilir. Cinsel olarak aktif olan kadınlarda çeşitli hastalık etkenlerine maruz kalma sonucunda başta vulva ve vajina bölümlerinde olmak üzere kadın üreme sisteminde bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Vajina Kaşıntı Nedenleri

Vajina ve çevresinde yer alan bölgenin kaşınasının meydana gelmesine neden olan etkenlerin bazıları tahriş edici maddelere maruz kalma, mantar enfeksiyonları, Menopoz, stres, vulva kanseri, kıl kurdu, uyuz hastalığı, kasık kıllarından olabilecek bitler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bakteriyel vajinoz gibi nedenlerden dolayı vajina kaşıntı sorunları ortaya çıkabilir. Vajina kaşıntı tedavisi neden bağlı olarak yapılmaktadır. Bazen yenileyen ve uzun süreli tedaviler gerektirebilir.

Vajinal kaşıntı

Vajinal kaşıntı

Kaşıntı yapan kimyasal etkenlerin tespit edilerek ortamdan uzaklaştırılması mantar için antifungalilaçların kullanılması, enfeksiyon bulunması hakinde uygun olan antibiyotik kullanılması, belli cilt hastalıkları adına steroid kremler kullanılması menapoza bağlı kaşıntılarda östrojen içeren kremlerin kullanılması kaşıntıların nedenler olmaktadır. Vajinal kaşıntı neden gece artar? Vajina kaşıntısı nedenlerine göre arklı çeşitlerde tedavi yöntemler uygulanmaktadır. Bu sorunların önüne geçmek ve tedavi olmak için yapılması gereken bir takım aşamalar bulunmaktadır.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status