Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri

23.11.2022
113
Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri

Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri Sağlıklı bir yaşamın kilit taşı olan su çok önemli bir besin kaynağıdır. Her öğün hatta öğün aralarında bile su tüketmemiz sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Vücudumuzun %55’i ile%75’i sudan oluşmaktadır. Bebeklikte%75 olan su miktarı insan bedeni yaşlandıkça %55’e düşer. Vücudumuzdaki besin maddeleri su sayesinde hücrelere taşınır. Ayrıca hücrelerimizdeki atıkların da atılmasına yardımcı olur. Vücudumuzun ısısını dengeler. Eklemlerin ve iç organlarımızın kayganlaşmasına sebep olur. Kan dolaşımını artırır kalp ve damarları korur. Kilo verme konusunda çok önemlidir. Baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Sancılı ve şiddetli geçen böbrek taşının düşmesinde kolaylık sağlar. Suyun faydalarını saymak ile bitiremeyiz.

Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri

Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri

Suyun Önemi Nedir?

Yazımızın bu bölümünde sizlere şimdi su içmenin sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu detaylı bir araştırma ile anlatalım. Su organlarımızın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Su içmenin vücudumuza faydaları çok fazladır. Su, bütün organlarımızın ve dokularımızın çalışmasında ve aynı zamanda kan dolaşımımızın çalışmasında gerekli zemini sağlar. Kalp damar sistemi, sindirim sistemi, solunum sistemi, üreme sistemi, sinir sistemi ve böbrek beyin ve karaciğerin düzgün çalışması dengeli ve düzenli bir şekilde su tüketimine bağlıdır. Aynı zamanda yeterli ve dengeli bir şekilde su içmek kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin de hızlı bir şekilde düzelmesine yardımcı olur. Su zihni korur ve güçlendirir.  Vücuttan %2 oranında ya da daha fazla su kaybetmek idrar kabiliyetimizdeki azalmaya ve yavaşlamasına sebep olur.

Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri

Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri

 

Su İçmek Sizi Rahatlatır

Eğer vücudumuzda kaybettiğimiz suyu yerine tekrardan koyamazsak konsantrasyonumuz eksilir. Refleks kabiliyetlerimiz azalır. Geçici sürelerde hafıza problemleri anksiyete veya huysuzluk olabilir. Bütün bu olumsuz durumları önlemek istiyorsanız ünlük aktiviteleriniz arasında mutlaka su içmeye önemli bir yere koymalısınız. Vücuttaki su kaybı aynı zamanda fiziksel performansınızı da düşürür.Beyin yapısını çok kötü etkiler. Bu sayede susuzluk beyin dokusunun küçülmesine neden olur. Su içmek migren gibi baş ağrılarınızı hafifletebilir. Sürekli bir baş ağrısı çekiyorsanız hatta ağrılarınız daha da ilerleyip migrene çevirdiyse sizi bunaltan bu kasvetli zamanlarda bol bol su tüketmek sizi rahatlatacaktır.

Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri

Yaşamımızın Olmazsa Olmazı Suyun Yeri

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status